Maryland Renaissance Festival

Saturday, Oct 13, 2018 from 10:00am to 7:00pm

  800-296-7304
  Website

Schedule:

10am at the Lyric Stage: Pipe Organ performance by Master Thomas Tallis.

Gatehouse Stage:

10:30: The Royal Welcome
11:00: STREETspeare: Richard III, wooing scene
Hoop Enchantress
11:30: Children’s Knighting Ceremony
12:30: Fables, Fantasies & Fortunes
1:00: Topsy Turvy
1:30: Hoop Enchantress
2:00: Treasure Quest
2:30: Special Guest
3:00: Topsy Turvy
3:30: STREETspeare: Romeo & Juliet, III, i
4:00: Fables, Fantasies & Fortunes
4:30: Way of the Sword
5:00: Topsy Turvy
6:55: At Front Gate: The King’s Evening Farewell

Lyric Stage:

10:30: O & LaLa! Fools!
11:00: Matt Pauli: Pirate Escape
11:30: The Gwendolyn Show
12:00: O & LaLa! Fools!
12:30: Dinty the Moor Magic
1:00: Lancelot the Bald
1:30: O & LaLa! Fools!
2:00: Piper Jones
2:30: Lancelot the Bald
3:00: O & LaLa! Fools!
3:30: Piper Jones
4:00: Lancelot the Bald
4:30: The Gwendolyn Show
5:00: Piper Jones
5:30: Lancelot the Bald
6:15: Pipe Organ Recital

Reveler’s Bower:

10:30: Razor Wit; Grooming for the Tudor Gentleman
11:00: Dinty the Moor’s Escuela Estafa (Swindle School)
11:45: Bertram Ripley’s Fun with Science
1:00: Shakespeare’s Compliments
1:30: STREETspeare: Henry IV, Part II; II, iv
2:00: Cakes & Ale: Food & Drink in Tudor England
2:30: STREETspeare: Richard III; I, iv
3:30: The Queen’s Singers A Royal W(h)ine
5:00: STREETspeare: Julius Caesar, IV, iii

Globe Theatre:

11:15: Aerial Silk Fantasy
12:00: Lope de Vega’s farcical comedy La Dama Boba
1:15: Aerial Silk Fantasy
1:30: Fightasia 3 Twice Upon A Time
2:00: Shakespeare’s Skum: Macbeth in 20 Minutes or Less
2:30: False Hope and Foolish Dreams A Royal Court show
3:00: Shakespeare’s Skum: Othello: Having a Bad Day
3:45: Aerial Silk Fantasy
4:00: Shakespeare’s Skum: Romeo and Juliet - PG
4:30: Shakespeare’s Henry VIII - the scenes of Henry, Katherine & Anne.

Royal Fox Theatre:

11:00: Puke & Snot
12:00: Hilby, Skinny German Juggle Boy
1:00: Puke & Snot
2:00: Hilby, Skinny German Juggle Boy
2:45: Puke & Snot
3:30: Hilby, Skinny German Juggle Boy
4:30: Puke & Snot

White Hart Tavern:

11:00: The Hooligans  
11:30: Musical Guest
12:00: Piper Jones
12:30: Musical Guest
1:00: Musical Guest
1:30: Musical Guest
2:00: Musical Guest
2:30: The Hooligans
3:00: Musical Guest
3:30: Musical Guest
4:00: Musical Guest
4:30: Musical Guest
5:00: The O’Danny’s House Party - PG
6:00: Pub Sing Along! - PG

Crooked Cottage Stage:

11:30: Stupina
12:30: Once Upon A Whim Puppets
1:00: Stupina
2:30: Bertram Ripley’s Fun with Science

The Blackfriars:

10:30: The Danger Committee
11:30: The Danger Committee
12:00: Wheel of Death (at Chapel)
12:30: The Danger Committee
2:00: The Danger Committee
2:30: Wheel of Death (at Chapel)
3:00: The Danger Committee
4:30: Wheel of Death (at Chapel)

Fortune Stage:

11:30: Vixens En Garde
12:30: Les S. Moore Will Steal Your Stuff!
1:00: Dario El Gaucho
2:00: Vixens En Garde
3:30: Dario El Gaucho
4:30: Vixens En Garde
5:30: Dario El Gaucho

The Joust Arena:

11:00: Toys for Big Boys  
12:00: DeBracey Productions Joust
1:00: Flight of the Raptor
3:00: DeBracey Productions Joust
4:00: Archery Demonstration
5:00: Flight of the Raptor
6:00: DeBracey Productions Joust

Market Stage:

10:30: Sirena
11:30: Cu Dubh
12:30: Sirena
1:30: Cu Dubh
2:30: Sirena
3:30: Cu Dubh
4:30: Sirena
5:15: Cu Dubh

Boars Head Tavern:

10:30: The O’Danny’s House Party - PG
12:00: Musical Guest
1:00: The Hooligans
2:00: Musical Guest
3:00: Dinty the Moor Magic
4:00: The Perfect Touch - PG
6:15: Piper Jones

Type in your Search Keyword(s) and Press Enter...