Edit

Kansas State Fair 2013

Arts and Entertainment

July 16, 2013

From: Kansas State Fair

Schedule:

September 6, 2013

8:00am  - Llama Show  - Bison Arena

8:00am  - Fine Arts Judging    Oz Gallery

9:00am  - Judging of Rabbits (ARBA Show)  - Rabbit Barn

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display.    Oz Gallery

10:00am    INSTEP
Rock & Roll             Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:00am    Manhattan High School POPS & VARSITY Choirs    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:00am    Blake Aaron Guthrie    -  Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    4-H Fiber Arts Judging  - 4-H Centennial Hall

10:30am    4-H Clothing Judging  - 4-H Centennial Hall

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    4-H Horticulture Judging  - 4-H Centennial Hall

11:00am    4-H Geology and Lapidary Judging - 4-H Centennial Hall

11:00am    Opening Ceremony    Gottschalk Park

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration - Milking Parlor

11:00am    Seed Survivor Opens
Sponsored by AGRIUM    Technology Building

11:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

11:30am    Manhattan High School POPS Choir - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    Bryant Carter Band  -  Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM - North of Bison Arena

12:00pm    Draft Horse Show - Halter and Cart Classes - Expo Center

12:00pm    Milking Demonstration - Milking Parlor

12:00pm    Last Transit
Rock & Roll - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

12:00pm    INSTEP
Rock & Roll    Gazebo-Gottschalk Park

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER    North of Lake Talbott

1:00pm - 4-H Aerospace Judging - 4-H Centennial Hall

1:00pm - Milking Demonstration - Milking Parlor

1:00pm - The Stagehands
Bluegrass    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK    Gottschalk Park

1:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie - Lake Talbott

2:00pm    Milking Demonstration - Milking Parlor

2:00pm    4-H Woodworking Judging - 4-H Centennial Hall

2:00pm    C&H Fabulous Chocolate Cake - Domestic Arts Building

2:00pm    RSNC Sorting - Expo II

2:00pm    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB - South of U.S. Cellular Grandstand

2:00pm    Bryant Carter Band
Country    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:00pm    Last Transit  - Lake Talbott

2:30pm    4-H Energy Management Exhibits Judging - 4-H Centennial Hall

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM - North of Bison Arena

3:00pm    Agriculture Judging    Pride of Kansas Building

3:00pm    4-H/FFA Crops Judging - Kansas Showcase

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER - North of Lake Talbott

3:00pm    Floriculture Judging    Pride of Kansas Building

3:00pm    The Stagehands - Lake Talbott

4:00pm    Pig Races

Sponsored by MATTRESS FIRM - North of Bison Arena

4:00pm    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Sweet Rhubarb
Bluegrass    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    4-H Aerospace Review - 4-H Centennial Hall

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver

Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER - North of Lake Talbott

5:00pm    4-H/FFA Meat Goat Showmanship  - Livestock Annex

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 Drawing for Food Drive)
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Bryant Carter Band  - Gazebo-Gottschalk Park

5:30pm    4-H/FFA Sheep Showmanship  - Sheep Swine and Goat Building

6:00pm    4-H/FFA Beef Showmanship    Prairie Pavilion

6:00pm    4-H/FFA Swine Showmanship  - Sheep Swine and Goat Building

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens  - U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Sweet Rhubarb   - Lake Talbott

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    KANSAS
BOB-FM Welcomes You        U.S. Cellular Grandstand

September 7, 2013

7:00am    Plein Aire Painting Contest   -  Oz Gallery

8:00am    Fine Arts Judging  - Oz Gallery

8:00am    Rabbit Judging  - Rabbit Barn

8:00am    Poultry Judging  - Poultry Building

8:00am    Judging of Rabbits    Rabbit Barn

8:00am    4-H/FFA Market Swine Judging - Sheep Swine and Goat Building

8:00am    4-H/FFA Market Sheep Judging - Sheep Swine and Goat Building

8:00am    4-H/FFA Meat Goat Judging - Livestock Annex

8:00am    Minature Donkey Show - Expo II

8:30am    Agriculture Mechanics Judging - Agriculture Ed. Exhibit Bldg.

8:30am    Agriscience and County Collective Exhibit Judging - Kansas Showcase

9:00am    4-H/FFA Market Beef Judging - Prairie Pavilion

9:00am    Pigeon Judging - Poultry Building

9:00am    4-H Food Preservation Judging - 4-H Centennial Hall

9:00am    4-H Photography Judging - 4-H Centennial Hall

9:00am    4-H Demonstrations - 4-H Centennial Hall

9:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration - Sheep Swine and Goat Building

9:00am    Draft Horse Show - Hitch Classes  - Expo Center

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRUIM    Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens    Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display.    Oz Gallery

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    4-H Forestry Judging  - 4-H Centennial Hall

10:00am    4-H Wildlife Judging - 4-H Centennial Hall

10:00am    Toddler Games Driving School & Art Fair
Sponsored by KANSAS FAIRS & FESTIVAL ASSOCIATION    Gottschalk Park

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB    South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Sweet Rhubarb
Bluegrass    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:00am    Randy's Music Jam   -  Lake Talbott
Children's Songs and Entertainment

10:00am    Lenay Marteney
Country/Christian    Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    Pie Contest Judging - Domestic Arts Building

10:30am    Centennial icon dedication  - Oz Gallery
Sponosred by Bradbury   

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration - Milking Parlor

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

11:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration - Sheep Swine and Goat Building

11:00am    WIBW Live From the Fair    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    4-H Wheat Variety Plot Display Awards  - Kansas Showcase

11:30am    Prairie Fire Barbershop Quartet  - Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:00pm    Streetside  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena
A Cappella   

12:00pm    Randy's Music Jam
Children's Songs and Entertainment    Gazebo-Gottschalk Park

1:00pm    4-H Crops Identification Contest  - Encampment Building

1:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

1:00pm    4-H Poultry Show    Poultry Building

1:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Milking Demonstration - Milking Parlor

1:00pm    Judging
Sponsored by Schirer's Inc.    Domestic Arts Building

1:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KLUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK   -  Gottschalk Park

1:30pm    Legislative Showmanship - Prairie Pavilion

1:30pm    Judging for Baking with Lard    Domestic Arts Building

1:30pm    Streetside
A Cappella  - Lake Talbott

2:00pm    Milking Demonstration   - Milking Parlor

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

2:00pm    Prairie Fire Barbershop Quartet  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

2:30pm    Randy's Music Jam
Children's Songs and Entertainment  - Gazebo-Gottschalk Park

3:00pm    4-H/FFA Jersey & Holstein Dairy Cattle Check-In  - Prairie Pavilion

3:00pm    Team Pull Championship Light Weight Class  - Expo Center

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver  - North of Lake Talbott
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   

3:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration - Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Celebrity Grape Stomping Contest - Lake Talbott

3:30pm    Identity Crisis
Rock & Roll    Gazebo-Gottschalk Park

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM - North of Bison Arena

4:00pm    Lenay Marteney
Country/Christian    Lake Talbott

4:00pm    Catholic Mass - Encampment Building

4:00pm    Time Capsule Opening
Informaion Center    West of Admissions Office

4:30pm    Streetside  - Lake Talbott
A Cappella   

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist  -Bretz & Young Injury Lawyers Arena
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.   

5:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver  - North of Lake Talbott
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-drive drawing)
Sponsored by Kuhn Krause    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:30pm    Results of Agriculture Mechanics Exhibits Announced    FFA Agricultural Exhibit Area

6:00pm    The Midwest Ford Dealers Grand Drive and Gala    Prairie Pavilion

6:00pm    Pig Races  - North of Bison Arena
Sponsored by MATTRESS FIRM   

6:00pm    Plein Aire Painting Contest awards    Oz Gallery

6:00pm    INSTEP  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena
Rock & Roll   

6:30pm    Team Pull Championship Heavy Weight Class    Expo Center

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK    Gottschalk Park

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens - U.S. Cellular Grandstand
   
6:30pm    Identity Crisis - Lake Talbott
Rock & Roll   

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsor KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Bridgit Mendler with Shane Harper
KZCH Welcomes You    U.S. Cellular Grandstand

September 8, 2013

8:00am    Quarter Horse Show  -  Expo Center

8:00am    4-H/FFA Breeding Heifer Show  -  Prairie Pavilion

8:00am    Rabbit Judging  - Rabbit Barn

9:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

9:00am    4-H/FFA Gilt Show    Sheep Swine and Goat Building

9:00am    Motorcycle Parade Parking
Sponsored by BLUEGREEN VACATIONS UNLIMITED   - Plum Street

9:00am    4-H/FFA Breeding Ewe Show    Sheep Swine and Goat Building

9:00am    Miniature Horse Show  - Bison Arena

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM    Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens  - South of U.S. Cellular Grandstand
Sponsored by MATTRESS HUB   

10:00am    Worship Service  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena
Sponsored by LUTHERAN LAYMEN'S LEAGUE   

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Crazy Quilts & More Demonstration by Julie Craig  - Domestic Arts Building

10:00am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

10:00am    Tropical Shores Steel Drum Band  - Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    4-H Photography Judging Contest  - Encampment Building

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

11:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

11:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

11:00am    Food Dept. Food Sale  - Domestic Arts Building

11:00am    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    KSU Pep Rally featuring KSU President Shultz & K-State Band   - Lake Talbott

12:00pm    Kansas Arm Wrestling Championships Registration   -  Gazebo-Gottschalk Park

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM    North of Bison Arena

12:00pm    Kansas State University - Pep Rally    Lake Talbott

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:30pm    Family Heirloom Recipe Contest
Greater Midwest Foodways Alliance    Domestic Arts Building

12:45pm    Kansas State University Tap Ensemble    Lake Talbott

1:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration   -  Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Kansas Pedal Pull Championships
Sponsored by WESTAR ENERGY    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER    North of Lake Talbott

1:00pm    Milking Demonstration   -  Milking Parlor

1:30pm    Welde's Bear Show  - Gottschalk Park
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK

1:30pm    Kansas State University Latin Jazz Ensemble  - Lake Talbott

2:00pm    Judging of Curley's All Natural Barbecue Sauce
CHS, LLC    Domestic Arts Building

2:00pm    Kansas Arm Wrestling Championships  - Gazebo-Gottschalk Park

2:00pm    Shepherd's Lead  - Sheep Swine and Goat Building

2:00pm    Agriculture Challenge of Champions Contest
Sponsored by Kansas Fairs & Festivals Association  - Encampment Building

2:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

2:15pm    Kansas State Univeristy In-A-Chord    Lake Talbott

2:30pm    Pig Races

Sponsored by MATTRESS FIRM    North of Bison Arena

2:45pm    4-H Photography Judging Contest Awards    Encampment Building

3:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

3:00pm    The Great American Spam Championship Contest  - Domestic Arts Building

3:00pm    Kansas State University Band   - Lake Talbott

3:30pm    Kansas State University Tap Ensemble    Lake Talbott

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM    North of Bison Arena

4:15pm    Kansas State University Latin Jazz Ensamble  - Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  -  North of Lake Talbott

5:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration   - Sheep Swine and Goat Building

5:00pm    Kansas Rides Motorcycle Parade
Sponsored by BLUEGREEN VACATIONS UNLIMITED  - Plum Street

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-drive giveaway)
Sponsored by Kuhn Krause Inc.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Kansas State University In-A-Chord  - Lake Talbott

5:00pm    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Gazebo-Gottschalk Park

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

6:00pm    Kansas State University Pep Rally featuring K-State Band    Lake Talbott

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens  - U.S. Cellular Grandstand

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Eli Young Band with Mockingbird Sun
WOLF Welcomes You    U.S. Cellular Grandstand

September 9, 2013

Kansas State University welcomes you to Kansas Rides Day

8:00am    Pinto Horse Show   - Expo Center

8:00am    Marching Bands   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

8:00am    Emergency Preparedness Display  - South of Administration Building

9:00am    Judging of Junior Foods Division  - Domestic Arts Building

9:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration   - Sheep Swine and Goat Building

9:00am    Kansas State Fair Spelling Bee-Written Exam  - Encampment Building

9:00am    4-H/FFA Jersey & Holstein Dairy Cattle Show  - Prairie Pavilion

9:00am    Electrical Safety Demonstrations (9:00 am. - 1:00 p.m.)
Sponsored by KANSAS ELECTRIC COOPERATIVES    East of Oz Gallery

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM  - Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens   - Birthing Center

9:00am    Jersey and Holstein Cattle Judging - Prairie Pavilion

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display - Oz Gallery

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsor MATTRESS HUB    South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Scott Allan Knost
Acoustic Rock  - Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    Anchor Inn Fresh Salsa Contest
Anchor Inn  - Domestic Arts Building

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration - Milking Parlor

11:00am    Soil Guys
Agriculture Education  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    Glenn Roth
Solo Artist  - Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:00pm    Wichita West High School Show Choir    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

12:30pm    Heavenly Bells For Jesus
Bell Choir    Gazebo-Gottschalk Park

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

1:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:00pm    INSTEP
Rock & Roll   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

1:30pm    Wichita West High School Show Choir    Lake Talbott

2:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

2:00pm    Scott Allan Knost
Acoustic Rock  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:00pm    Glenn Roth
Solo Artist  - Lake Talbott

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

3:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Professor Farquar & Polecat Annie
Great Amercian Medicine Show  - Lake Talbott

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

4:00pm    Glenn Roth
Solo Artist  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Salt City Dixie Band  - Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-drive giveaway)

Sponsored by Kuhn Krause Inc  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    INSTEP
Rock & Roll   - Gazebo-Gottschalk Park

5:30pm    Prairie Rose Rangers
Country    Lake Talbott

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

6:30pm    US Cellular Grandstand Seating Opens    U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Scott Allan Knost
Acoustic Rock    Lake Talbott

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Demolition Derby
Presented by HOMETOWN CHEVY DEALERS -KNZS & KXKU Welcome You!    U.S. Cellular Grandstand

September 10, 2013

Dillons Stores welcomes you to Dollar Day

8:00am    Paint Horse Show  - Expo Center

8:00am    Marching Bands  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

9:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

9:00am    High School Debates
Sponsored by KANSAS WESLEYAN UNIVERSITY  - Encampment Building

9:00am    Electrical Safety Demonstration 9:00 a.m. - 1:00 p.m.
Sponsored by KANSAS ELECTRIC COOPERATIVES  - East of Oz Gallery

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM    Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

9:30am    Boer Goat Show  - Sheep Swine and Goat Building

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

10:00am    Shropshire Sheep Show   - Sheep Swine and Goat Building

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB  - South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Mama's Wranglers
Kid Fiddlers  - Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    Fleischmann's Yeast - Best "Dessert Pizza" & Baked Goods
Fleischmann's Yeast    Domestic Arts Building

10:30am    Southdown Sheep Show    Sheep Swine and Goat Building

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK   - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Sheep Dog Demonstration  - Bison Arena

11:00am    High School Debates
Sponsor KANSAS WESLEYAN UNIVERSITY  - Encampment Building

11:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

11:00am    Soil Guys
Agriculture Education  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    Pick - A - Pumpkin Foods Contest Judging  - Domestic Arts Building

11:30am    K-9 Demonstration    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    Trent Crisswell Band
Country    Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:00pm    Kansas Square Dancers  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

12:00pm    INSTEP
Rock & Roll   - Gazebo-Gottschalk Park

12:30pm    Dorset Sheep Show   - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration   - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    High School Debates
Sponsored by KANSAS WESLEYAN UNIVERSITY    Encampment Building

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER    North of Lake Talbott

1:00pm    All Other Breed Sheep Show    Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Sheep Dog Demonstration    Bison Arena

1:00pm    Invent a Heart Healthy Food
Kansas Soybean Commission    Domestic Arts Building

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:00pm    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

1:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie
Great American Medicine Show   - Lake Talbott

2:00pm    Milking Demonstration   - Milking Parlor

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration   - Poultry Building

2:00pm    INSTEP
Rock & Roll  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:00pm    Mama's Wranglers -
Kid Fiddlers  - Lake Talbott

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

3:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration - Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

3:00pm    King Arthur Flour Baking Contest Judging - "Gingerbread Houses"
King Arthur Flour Baking    Domestic Arts Building

3:00pm    Tropical Shores Steel Drum Band  - Lake Talbott

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

4:00pm    Mama's Wranglers -
Kid Fiddlers    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    INSTEP
Rock & Roll   - Lake Talbott

4:00pm    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Gazebo-Gottschalk Park

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-drive giveaway)
Sponsored by Kuhn Krause Inc. - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

6:00pm    Sheep Dog Demonstration   - Bison Arena

6:00pm    Trent Crisswell Band   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsor FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    US Cellular Grandstand Seating Opens    U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Haywired
Country    Lake Talbott

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Larry Gatlin and the Gatlin Brothers w/Billy Dean    U.S. Cellular Grandstand

September 11, 2013

Chrysler Group welcomes you to Never Gets Old

8:00am    P.O.A. Horse Show      -  Expo II

8:00am    Marching Bands   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

9:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration   -  Sheep Swine and Goat Building

9:00am    Electrical Safety Demonstration (9:00 a.m.-1:00 p.m.)
Sponsored by KANSAS ELECTRIC COOPERATIVES  - East of Oz Gallery

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM  - Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

10:00am    Suffolk Sheep Show  - Sheep Swine and Goat Building

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB  - South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    Hampshire Sheep Show  - Sheep Swine and Goat Building

10:30am    Bring a Veteran to Brunch
Sponsored by HUMANA    Encampment Building (Dillon Hall)

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration - Poultry Building

10:30am    Glenda and Mike's Magic Show  - Lake Talbott

11:00am    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Montadale Sheep Show  - Sheep Swine and Goat Building

11:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

11:30am    Brad Fritz
Variety light pop/folk/country   - Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS HUB   - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:00pm    Nickerson High School Madrigals - Gazebo-Gottschalk Park

1:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:30pm    Kansas State Fair Bingo
Sponsored by HUMANA  - Encampment Building

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

1:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie  - Lake Talbott

2:00pm    Kansas Auctioneers Bid Calling Contest
Sponsored by KANSAS AUCTIONEERS ASSOCIATION  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:00pm    Super Cow/Calf Contest  - Prairie Pavilion

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration  - Poultry Building

2:00pm    Nickerson High School Madrigals  - Lake Talbott

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM    North of Bison Arena

2:30pm    Mama Lou American Strong Woman  - Gazebo-Gottschalk Park

3:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

3:00pm    Floriculture Judging    Pride of Kansas Building

3:00pm    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Lake Talbott

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

4:00pm    Brad Fritz
Variety light pop/folk/country  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Salt City Dixie Band  - Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Sheep Shearing and Wool Demonstration  - Sheep Swine and Goat Building

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-bank giveaway)
Sponsored by Kuhn Krause Inc  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:30pm    Tropical Shores Steel Drum Band  - Gazebo-Gottschalk Park

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens   - U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK    Gottschalk Park

7:30pm    Grandstand Event Sept 11    U.S. Cellular Grandstand

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Outlaw Truck and Tractor Pulls
MAAN Welcomes You    U.S. Cellular Grandstand

September 12, 2013

Kansas State Fair welcomes you to Sentimental Journey Day

9:00am    Shorthorn Beef Cattle Judging  - Prairie Pavilion

9:00am    Limousin Beef Cattle Judging    Prairie Pavilion

9:00am    Electrical Safety Demonstration (9:00 a.m. - 1:00 p.m.)
Sponsor KANSAS ELECTRIC COOPERATIVES  - East of Oz Gallery

9:00am    Senior Spelling Bee
Sponsored by AARP   - Encampment Building (Dillon Hall)

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM  - Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

9:00am    Cart Driving Demo - Carriage and Driving Society of KC   - Expo Center

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB  - South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Daniel Christian
Pop/Country Rock    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:00am    INSTEP
Rock & Roll  - Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration   - Poultry Building

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

11:00am    Soil Guys
Agriculture Education  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    K-9 Demonstration    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    Cow Dog Demonstration  - Expo Center

11:45am    Evan Michaels Band
Country Rock  - Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration   - Milking Parlor

12:00pm    Mama Lou American Strong Woman   - Gazebo-Gottschalk Park

12:45pm    Oxen Demonstration   - Expo Center

1:00pm    Hampshire Swine Show   - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

1:00pm    Hereford Beef Cattle Judging    Prairie Pavilion

1:00pm    Pony Pull Show  - Bison Arena

1:00pm    Simmental Beef Cattle Judging  - Prairie Pavilion

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:00pm    Zach Svoboda
Inspirational pop/light soulful rock    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

1:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie  - Lake Talbott

2:00pm    All Other Pure Breeds Swine Show  - Sheep Swine and Goat Building

2:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration  - Poultry Building

2:00pm    Daniel Christian
Pop/Country Rock    Lake Talbott

2:00pm    Cow Dog Demonstration  - Expo Center

2:30pm    Pig Races

Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

2:30pm    Evan Michaels Band
Country Rock    Gazebo-Gottschalk Park

3:00pm    Spots Swine Show    Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

3:00pm    Zach Svoboda
Inspirational pop/light soulful rock  - Lake Talbott

3:15pm    Cow Dog Demonstration  - Expo Center

3:30pm    Pullman Standard
Rock & Roll  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

4:30pm    Silver Buckle Drill Team  - Expo Center

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-bank giveaway)
Sponsored by Kuhn Krause Inc. - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Zach Svoboda
Inspirational pop/light soulful rock    Gazebo-Gottschalk Park

5:30pm    Silver Buckle Drill Team  - Expo Center

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

6:00pm    Evan Michaels Band
Country Rock    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

6:00pm    Daniel Christian
Pop/Country Rock    Lake Talbott

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens    U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    Pullman Standard
Rock & Roll    Lake Talbott

6:30pm    Silver Buckle Drill Team   - Expo Center

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Jars of Clay  - U.S. Cellular Grandstand

September 13, 2013

Five Hour Energy welcomes you to Governor's Day and Master Farmer/Master Homemakers

8:00am    4-H Horse Show  - Expo Center

8:00am    Longhorn Exhibit opens   - Livestock Annex

9:00am    Charolais Beef Cattle Judging   - Prairie Pavilion

9:00am    Electrical Safety Demonstration (9:00 a.m.-1:00 p.m.)
Sponsored by KANSAS ELECTRIC COOPERATIVES   - East of Oz Gallery

9:00am   - Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM - Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

9:00am    Big Rig Rides
Sponsored by KANSAS MOTOR CARRIERS ASSOCIATION    U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Yorkshire Swine Show   - Sheep Swine and Goat Building

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB  - South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Pig Races
Sponsor MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Chris Aarons Band
Country    Gazebo-Gottschalk Park

10:00am    Roger Pitts - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Chester White Swine Show    Sheep Swine and Goat Building

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

11:00am    Soil Guys
Agriculture Education  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:45am    Erin Michelle
Country Rock  - Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:00pm    Blake Aaron Guthrie
Rock/Pop    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

12:00pm    Roger Pitts  - Gazebo-Gottschalk Park

1:00pm    Gelbvieh Beef Cattle Judging    Prairie Pavilion

1:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC. .    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:00pm  - Duroc Swine Show  - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by Kuhn Krause Inc. - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsor FARMERS NATIONAL BANK - Gottschalk Park

1:30pm    Ladies Barrow Swine Show - Sheep Swine and Goat Building

1:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie  - Lake Talbott

2:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

2:00pm    Roger Pitts  - Lake Talbott

2:30pm    Erin Michelle
Country Rock    Gazebo-Gottschalk Park

3:00pm    Celebrity Goat Milking Contest  - Sheep Swine and Goat Building

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

3:00pm    Chris Aarons Band
Country    Lake Talbott

4:00pm    4-H/FFA Milking Shorthorn    Prairie Pavilion

4:00pm    Milking Shorthorn Dairy Cattle  - Prairie Pavilion

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

4:00pm    INSTEP
Rock & Roll   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Mama Lou American Strong Woman  - Gazebo-Gottschalk Park

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsor KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

5:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-drive giveaway)
Sponsored by Kuhn Krause Inc  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:30pm    Blake Aaron Guthrie
Rock/Pop    Lake Talbott

6:00pm    4-H/FFA Rabbit Fur Classes    Rabbit Barn

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

6:00pm    Chris Aarons Band
Country    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens  - U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    Livy High
Rock & Roll  - Lake Talbott

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

7:30pm    Theory of A Deadman  - U.S. Cellular Grandstand

September 14, 2013

Blue Cross Blue Shield welcomes you to the Kansas State Fair

8:00am    4-H/FFA Dairy Goat Judging    Sheep Swine and Goat Building

8:00am    4-H Horse Show  - Expo Center

8:00am    4-H/FFA Rabbits Judging  - Rabbit Barn

8:00am    Longhorn Exhibit opens  - Livestock Annex

9:00am    4-H Demonstrations  - 4-H Centennial Hall

9:00am    Angus Beef Cattle Judging   - Prairie Pavilion

9:00am    4-H Dog Show   - Bison Arena

9:00am    4-H/FFA Ayrshire and Brown Swiss Dairy Cattle Judging  - Prairie Pavilion

9:00am    Ayrshire and Brown Swiss Dairy Cattle Judging    - Prairie Pavilion

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM    Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens  - Birthing Center

9:00am     Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

9:30am    4-H FCS Judging Contest  - Encampment Building

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB    South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Pig Races
Sponsor MATTRESS FIRM    North of Bison Arena

10:00am    Roy Coffey Antique Farm Machinery Show
Sponsored by KFSA  - Gottschalk Park

10:00am    Milking Demonstration  - Milking Parlor

10:00am    Herrold Sisters
Country Crossover    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:30am    Give a Chicken a Bath Demonstration    Poultry Building

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Watusi Show  - Livestock Annex

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration  -  Milking Parlor

11:00am    Butler Community College Headliners
Show Choir   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

11:30am    Rising Stars Dance    Lake Talbott

12:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

12:00pm    4-H Poultry Judging Contest    Encampment Building

12:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

12:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie   - Lake Talbott

1:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsord by KUHN KRAUSE INC   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

1:00pm    Open Barrow Swine Show  - Sheep Swine and Goat Building

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

1:30pm    Presentation of Governor's Awards & Cookie Jar    Domestic Arts Building

1:30pm    Presentation - winner from Kansas Wheat Bread Basket  - Domestic Arts Building

1:30pm    Tropical Shores Steel Drum Band  - Lake Talbott

2:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

2:00pm    Give a Chicken a Bath Demonstration     - Poultry Building

2:00pm    Junior Dairy Goat Judging
Sheep Swine and Goat Building

2:00pm    INSTEP
Rock & Roll    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

3:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

3:00pm    Herrold Sisters
Country Crossover    Lake Talbott

4:00pm    4-H Construction Fashion Revue  - Encampment Building

4:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

4:00pm    Chainsaw Woodcarving Auction  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Quilt Auction for quilt made from 2012 Quilt Block Contest entries    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Great Plains Jazz Orchestra    Lake Talbott

5:00pm    4-H Buymanship Fashion Revue   - Encampment Building

5:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by Timber Products and Star Lumber    North of Lake Talbott

5:00pm    Herrold Sisters
Country Crossover    Gazebo-Gottschalk Park

5:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist ($100 food-drive giveaway)
Sponsor KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

5:30pm    INSTEP
Rock & Roll    Lake Talbott

6:00pm    Beef Supreme Drive  - Prairie Pavilion

6:00pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

6:30pm    U.S. Cellular Grandstand Seating Opens    U.S. Cellular Grandstand

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

6:30pm    Buhler Singers
Show Choir  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

6:30pm    Shine Like Stars
Christian/Contemporary Christian Rock    Lake Talbott

7:30pm    Lynyrd Skynyrd    U.S. Cellular Grandstand

7:30pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC.    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

September 15, 2013

Direct TV/Satellite Consultants welcomes you to Heritage Farming Day

7:30am    4-H Horse Show  - Expo Center

8:00am    Longhorn Exhibit opens  - Livestock Annex

8:00am    Senior Doe Dairy Goat Judging   - Sheep Swine and Goat Building

8:00am    4-H/FFA Rabbit Showmanship & Judging Contest  - Rabbit Barn

9:00am    4-H Demonstrations  - 4-H Centennial Hall

9:00am    Seed Survivor Opens (til 7:00 p.m.)
Sponsored by AGRIUM   - Technology Building

9:00am    Birthing Center Opens   - Birthing Center

9:00am    Kansas "Remembering Our Fallen" photograph display  - Oz Gallery

10:00am    Antique Tractor Pull   - Bison Arena

10:00am    Exotic Animal Petting Zoo Opens
Sponsored by MATTRESS HUB    South of U.S. Cellular Grandstand

10:00am    Nostalgic Car Show - Until 5:00
Sponsored by MIDWEST FORD DEALERS  - South of Administration Building

10:00am    Worship Service
Sponsored by FIRST CHURCH OF NAZARENE HUTCHINSON    Bretz & Young Injury Lawyers Arena

10:00am    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM   - North of Bison Arena

10:00am    Milking Demonstration   - Milking Parlor

10:00am    Kim Douglas & Cedar Creek Crossing
Bluegrass    Gazebo-Gottschalk Park

10:30am    Glenda & Mike's Magic Show    Lake Talbott

11:00am    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

11:00am    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER  - North of Lake Talbott

11:00am    Milking Demonstration   - Milking Parlor

11:00am    Kansas Kountree Kloggers  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

12:00pm    Ron Diamond - Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

12:00pm    Pig Races
Sponsor MATTRESS FIRM    - North of Bison Arena

12:00pm    Milking Demonstration   - Milking Parlor
12:00pm    INSTEP
Rock & Roll    Gazebo-Gottschalk Park

12:30pm    Kansas Kountree Kloggers    Lake Talbott

1:00pm    Gary Keenan- Chainsaw Woodcarver
Sponsored by TIMBER PRODUCTS & STAR LUMBER   - North of Lake Talbott

1:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

1:00pm    Homemade Ice Cream Contest   - Domestic Arts Building

1:00pm    Blake Aaron Guthrie   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

1:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK   - Gottschalk Park

1:30pm    Professor Farquar & Polecat Annie
Great American Medicine Show   - Lake Talbott

1:30pm    Kim Douglas & Cedar Creek Crossing
Bluegrass    Lake Talbott

2:00pm    Cowboy Mounted Shooting   - Expo Center

2:00pm    Ron Diamond-Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC  - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

2:00pm    Milking Demonstration  - Milking Parlor

2:30pm    Pig Races
Sponsored by MATTRESS FIRM  - North of Bison Arena

2:30pm    Mama Lou American Strong Woman   - Gazebo-Gottschalk Park

3:00pm    Ground Breaking Ceremony -Lair White House  - 4-H Centennial Hall

3:00pm    INSTEP
Rock & Roll   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

3:00pm    Blake Aaron Guthrie
Pop/Rock    Lake Talbott

3:00pm    Salt City Dixie Band   - Gazebo-Gottschalk Park

4:00pm    Ron Diamond, Comic Hypnotist
Sponsored by KUHN KRAUSE INC   - Bretz & Young Injury Lawyers Arena

4:00pm    Jason Boyd Band - Classic Rock/Texas Blues/Southern Rock  - Lake Talbott

5:00pm    McFerrin Family Ministries  - Gazebo-Gottschalk Park

6:30pm    Welde's Bear Show
Sponsored by FARMERS NATIONAL BANK  - Gottschalk Park

7:30pm    Toby Keith    U.S. Cellular Grandstand

Date: September 6-15, 2013

Location:
Kansas State Fairgrounds
2000 North Poplar Street
Hutchinson, KS 67502